Idėja vakarinei pasakai. II dalis.

Klausau, ką pasaka man gieda kaip lakštingala,
Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu.
 
Henrikas Radauskas
 

Idėja vakaro pasakai kai nesinori skaityti knygos arba kai knygos suskaitytos, o gera nauja neatrasta. Arba dar ši vakaro pasaka tinka tuomet, kai jaučiate, kad vaikas kažkur truputėlį pametė pasitikėjimą pasauliu, t.y., kai akivaizdu, kad gal kažkas ne visai iki galo gerai mažojo širdelėje, o tiesiai šviesiai paklaustas gūžteli pečiais – „nieko nėra”.

Kai tiksliai nežino kas yra, arba nenori savęs išlieti pasauliui, mažieji dažnai atsiveria pasakai…

Įsitaisykite lovoje mažiausiai dviese, bet gali Jūsų būti ir daugiau: tėtis + mama + vaikas + brolis + sesė… Tegu vaikas / vienas iš vaikų pasako apie ką pasaka turėtų būti. Tarsi „užmeta mintį”. O kiti seka toliau.

Kelis sakinius paseka vienas šeimos narys. Nutyla. Toliau kelis sakinius seka kitas. Nutyla. Seka kitas. Nutyla. Ir taip toliau ir taip toliau.

Tokiu būdu ugdomas:
– kūrybiškumas;
– gebėjimas klausyti, suprasti, kas sakoma, prisiminti ir modeliuoti kas galėtų būti toliau;
– tolerancija kito kūrybai ir mintims, t.y. priėmimas to, kokia eiga pasaką pakreipia ar kokius naujus personažus įveda kitas pasakotojas;
– plečiamas žodynas, nes reikia pasakoti vaizdingai (kai tėvai pasakoja vaizdingai, kūrybiškai taip pat daryti stengiasi ir vaikas);
– lavinama atmintis / susikaupimas (reikia prisiminti veikėjus, jų vardus, vietoves, daiktus ir t.t.);
– tobulinamas gebėjimas dirbti komandoje.
– …
– …

Šitaip labai jaukiai ir turiningai kartu pabūna šeima. Be to, atidžiau klausantis to, ką pasakoja vaikas galite „užgriebti” jo svajones, mintis ar skaudulius. Gal vaikas vis užsimins, kad personažas nori dviračio, būti labai stiprus, nesusiranda draugų, gal turi įveikti kažkokius pavojus, gal jam kažkas kenkia, o gal kaip tik pagrindinis veikėjas bus draugiškas ir aplink jį spiesis minia draugų.

Jei jaučiate, kad vaikas kažko Jums neatskleidžia, galima specialiai, su tikslu viską išsiaiškinti, tokios pasakos sekimą suorganizuoti. Didelė tikimybė, kad atsipalaidavęs ir galvodamas, kad tai tik pasaka visai ne apie jį, vaikas herojų nuves ten, kur jo širdelė pergyvena.

Atidžiai klausykite, būkite jaukiai ir atraskite vienas kito pasaulį!

P.S. Pirmasis straipsnis apie vakarines pasakas ir kaip jų dėka pažinti pasaulį čia…

Leave a Reply

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai matomas. Privalomi laukai *