Kaip linksmai mokyti vaikus loginio mastymo?

Kaip linksmai žaidžiant, arba tiesiog kas dieną gyvenant mokyti vaikus loginio mastymo?

Ar kada atkreipėte dėmesį, kad intelekto koeficiento, logikos, matematikos, įvairių gebėjimų ir t.t. testuose būna užduotys, liepiančios sudėlioti įvairias sekas. Gebėjimas dėlioti sekas atspindi tam tikrą smegenų veikimą, loginį mastymą, matematikos supratimą, o ir gebėjimą gyvenime logiškai nuosekliai žingsnis po žingsnio susivokti bei veikti.

Kai būni su savo vaiku, nelabai tie intelekto testai rūpi, bet, kaip ten bebūtų, norisi ugdyti loginį, nuoseklų mastymą.

Kaip to mokytis nesimokant? Žiūrėti aplinkui ir pasakoti, ką matome, klausyti ir kartoti garsus, arba sekas pasidaryti.

Ikimokyklinukui pakanka tokių sekų:

– ABAB (geltona, raudona, geltona, raudona);

– ABC (konkorežis, akmenukas, pagaliukas, konkorežis, akmenukas, pagaliukas);

– AABB (pieštukas, pieštukas, flomasteris, flomasteris, pieštukas, pieštukas, flomasteris, flomasteris);

– AAB (vynuogė, vynuogė, sausainis, vynuogė, vynuogė, sausainis);

– ABB (trept, plojam plojam, trept, plojam plojam).

Sekos supratimo esmė ta, kad sekos pradžia padaryta, reikia a) seką pamatyti, b) ją tęsti. Kaip tokių sekų mokytis tiesiog kasdieną?

1. Pastebėkite ir parodykite sekas ant vaiko drabužių ar žaislų. Dryžuoti marškinėliai (raudona, geltona…). Matykite sekas užuolaidos rašte, ant pagalvėlės ir t.t.

2. Padarykite seką iš žaislų. Iš lego statykite bokštelius: žalia, raudona, mėlyna, žalia raudona mėlyna… Į eilę dėliokite mažšinėle: maža, didelė, maža didelė…

3. Darykime seką iš to, ką veikiame. Einame į parduotuvę: žingsnis, žingsnis strykt, žingsnis, žingsnis strykt.. arba drablio žingsnis, skruzdėlės, skruzdėlės, dramblio…

4. Darykite seką iš ritmo kaip toj garsioj dainof „we will we will rock you..“ arba trept, plojam plojam, trept, plojam plojam.

5. Dažnai nėra ką veikti išėjus pasivaikščioti. Sutarkite, kad eisite ieškoti ir daryti sekų (čia jau rimtas ir įdomus žygis gaunasi). Rinkite lapus, konkorėčius, pagaliukus, giles, kažtonus, gėles ir dėliokite iš to įvairiausias sekas.

6. Saugokite pačius įvairiausius butelių kamštukus: spalvotus, didelius, mažus, vidutinius metalinius nuo stiklainių, kamštinius nuo vyno… Jie kuo puikiausiai tinka visokiausių įdomiausių sekų darymui (tinka ir pvz.: sagos, monetos).

7. Kol tvarkotės vonioje ar gaminate vakarienę, mažasis kuo puikiausiai gali dėlioti sekas iš to, ką mato aplinkui:

– pieštukas, flomasteris, pieštukas, flomasteris…

– peilis, šakutė, šaukštas, peilis, šakutė, šaukštas…

– šaukštelis, šaukštelis, šaukštas, šaukštelis, šaukštelis, šaukštas…

– didelė knyga, maža knyga, didelė knyga, maža knyga

8. Pieškite sekas. Brūkšniuokite: raudona, mėlyna, raudona, mėlyna. Darykite sekas iš apskritimų, varnelų, taškelių ir t.t. Gal net raides ir skaičius mokytis bus linksmiau A žalia, A orandžinė…

9. Darykite sekas iš užkandžių (vynuogė, razina, saldainis, vynuogė, razina, saldainis…)

10. Vaikui pramokus sekas eikite į sekų ieškojimo žygį, arba tiesiog šiaip vaikščiodami ieškokite. Gal kieme pamatysite, akd stovi automobiliai: pilkas, juodas, pilkas, juodas. Gal medžiai palei kelią auga: mažas didelis, mažas didelis ir t.t.

Jau paaugusiam vaikui, kuris pažįsta raides ir skaičius, galite rašyti pačias įvairiausias sekas iš raidžių ir skaičių.

Linksmų, logiškų ir būtinai susektų bei išspręstų Jums sekų! //

2 KomentaraiKomentuoti

    • Sveiki, negaliu tiksliai atsakyti į Jūsų klausimą. Reikėtų atsidaryti pdf ir spausdinti iš jo, arba išsaugoti pdf failą. Turėtų pavykti 🙂

Leave a Reply

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai matomas. Privalomi laukai *