Vaikas su pykčiu panašiai kaip vaikas su kelnėmis, „nuimi” pyktį / kelnes, išneši, išmeti į konteinerį, ir lieka gražus, švarus vaikas.
Idėja, kad yra žmogus, yra pyktis ir jie kartais susitinka mums labai patiko skaitant Eckhart Tolle knygas ir teorijas. Jis teigia, kad nepaisant to, jog žmogus kartais būna piktas, pyktis nėra žmogus, jis yra atskiras ir lengvai „nuimamas” panašiai kaip kelnės.
Kai esi suaugęs ir esi piktas, tiesą sakant, tą pykti taip vat šast ir nusiimti yra ganėtinai sunku, bet jei supykęs bent kelioms akimirkoms pagalvoji, kad „pyktis tai ne aš, tuoj jį nuimsiu” ir pradedi kalvoti kaip čia dabar jį „nusiėmus” kažkaip nusišypsai ir tikrai tampa mažiau pikta.
O su vaikais viskas visai paprasta. Technika veikia nuo pačių mažiausių, kurie nors kiek supranta, kad yra pikti iki neriboto amžiaus.
Kaip tai atrodo ir kaip veikia?
Vaikas supyko. Nesvarbu dėl ko, kur ir ką daro supykęs. Konstatuojame pykčio faktą ir aiškiai vaikui pasakome, kad:
– Pas tave įlindo Piktukas! Pas mano gerą, linksmą, draugišką, šaunuolį, šitokį gražų, švarutėlį, pasipuošusį, visą kvepiantį vaiką įlindo Piktukas! Nieko nuostabaus, kad pas tokį vaiką įlindo, jei aš būčiau Piktukas niekur kitur tik pas tokį vaiką ir lįsčiau ir sau būčiau!
Kaip Jūs manote ką vaikas daro? Ogi klauso net išsižiojęs 🙂 Ir kol vaikas dar nespėjo susičiaupti tėvai, vienas, o geriausia net jei abu tėvai ima to Piktuko ieškoti kur jis pas vaiką įlindo. Ieško ir garsiai pasakoja kur ir ko ieško:
– Tuoj mes apžiūrėsim kur jis galėjo įlįsti. Pakelk rankas, gal į pažastis, gal už kakliuko, gal už megztinio, gal į batus, kepurę… Gal delniukuose suspaudęs laikai? Greit parodyk! (ištiesia delnus rodo) Gal ausyse? Išsižiok, gal į burnytę įlindo? Gal į dupcę įlindo? (čia jau būna labai jiems linksma 🙂 ). Ieškote ir kalbate: „Nea, čia nėra. Ghmm…kur gi galėtų būti?” Tol kol surandate.
Esmė tinkamai ir kruopščiai vaiką apieškoti ir Piktuką surasti, o suradus jį išimti-ištraukti. Pvz.:
– Jei radote burnoje pasislėpusį ir jau lendantį į pilvą, gali vienas tėvas laikyti galvą, kad nejudėtų, vaikas išsižioja, o kitas tėvas kaip kokią virvę per virvės traukimo varžybas traukia Piktuką iš burnos. Traukia ir pasakoja koks ilgas, storas, stipriai laiko, sako, kad uoj uoj kaip Piktukas priešinasi, nenori išlįsti iš tokio gero vaiko, uoj kaip spardosi, priešinasi.
– Jei Piktukas pažasty, gal jis rankomis apsikabinęs vaiką ir negali atplėšti, reikia kažkaip jo rankas atkabinti.
– O gal rasite mažutėlį Piktukėlį į ausį įlindusį. Išimsite, sau ant delno padėsite ir parodysite vaikui, kad va žiūrėk koks mažutis Piktukėlis, visai nepavojingas.
Piktukas rastas. Iš vaiko ištrauktas 🙂 Pagal identifikuotą jo dydį ir pavojingumo laipsnį atitinkamai jį laikome. Jei didelis tai ir laikom kaip didelį į glėbį paėmę, jei mažas – kaip mažutėlį (gal stipriai sugniaušim delnuose, kad nepabėgtų ir pasakosim vaikui, kad uoj kaip spardosi, bando ištrūkti). Dabar reikia Piktuką kažkur padėti, kad jis gero vaiko nebepultų šitoks begėdis. Galima paties vaiko paklausti kur jį dėti, o galima ir pasiūlyti. Mūsų išbandytos Piktuko neutralizavimo vietos:
– Išnešti žiemą ir išmesti per balkoną, kad sušaltų.
– Nuleisti į tualetą ar kriauklę.
– Išmesti į šiukšlinę.
– Lauke nunešti už namo kampo, jį padėti ir greit bėgti kol nepamatė į kurią pusę geras vaikas nubėgo.
– Lauke išnešti į šiukšlių konteinerį.
– Parduotuvėje įdėti Piktuką į prekių vežimėlį, žinoma, stipriai laikyti, kad neišliptų ir uždaryti pvz. koldūnų šaldiklyje arba alaus šaldytuve (kad pasigertų, „durnas” dainas dainuotų ir galiausiai užmigtų).
– Išmesti pro važiuojančio automobilio langą.
– Jei negražiai kalba vaikas ir radome pilną burną mažutėlių Piktukų, kad net negali jų išrinkti. Juos reikia į kriauklę išspjaudyti ir burną suaugusiųjų dantų skalavimo skysčiu išskalauti – dezinfekuoti. Jei radome lauke reikia ant žemės išspajudyti ir kojomis sumindyti. Kai išspaudo apžiūrime ar tikrai nieko neliko, pirmą kartą apžiūrėdami dar randame kokį mažą begėdį po liežuviu pasislėpusį, kurį taip apt reikia išspjauti. Žinoma po tokios procedūros galima dėti saldainį į burną ir burnoje apgyvendinti Linksmuką 🙂
– Jei jau vakaras ir ruošiatės eiti praustis, Piktukus mažutėlius, į visą kūnelį įsikibusius, dera kruopščiai nuplauti duše, numuiluoti ir kempine nutrinti, o drabužius išpurtyti balkone ir nedelsiant kišti į skalbimo mašiną.
Žodžiu fantazuojame pagal situaciją ir savo pačių „aktorinį” nusiteikimą.
Pirmą kartą taip „prigautam” vaikui tik burna prasižioja, akys išsiplečia ir vos susigaudo kas vyksta. Kitais kartais vaikas jau ir pats įsijungia į „žaidimą” ieško Piktuko, sako kur dar jis gali būtų, kur paieškoti, surastą pats laiko, su juo (nematomu) kaunasi, neša neutralizuoti ir t.t. Jei būna labai labai labai piktas, reikia tėvams didumą Piktuko vieniems rasti ir neutralizuoti, o kai didžiąją dalį tėvai neutralizuoja ir vaikas jau turi jėgų, nebėra taip labai visiškai užpultas ir pats įsijungia į likusio Piktuko sudorojimą. Jei turite labai piktą situaciją, guldykite vaiką ant žemės ir kaip kokias malkas nuo vaiko nuiminėkite ir šalia ant grindų į krūvą kraukite Piktukus vis paklausdami ar jau gali vaikas rankas pajudinti ar dar jį labai spaudžia, gal jau gali atsistoti ir pats nuo savęs tuos pabaisas nurinkinėti. Būkite kantrūs. Kai pasieksite, kad vaikas pats įsijungė į Piktuko neutralizavimo procesą, žinokite, kad Jums pavyko, padėtis stabilizuota 🙂
Ir kai mus pačius, tėvus, suima pyktis nori, nenori tyliai mintyse prisimeni kaip vaiką iš Piktukų vaduoji, nusišypsai ir tikrai nors kiek mažiau pikta tampa. Jei prisimenate buvo seniai toks serialas Eli Makbyl, ji mintyse vis su kokiais demonais kovodavo, juos nuspardydavo, mušdavo arba pagal linksmą muziką šokdavo. Panašiai ir būna 🙂
Išradingų ir linksmų Jums kovų su Pitukais!
P.S. Apie tai, kaip išėmus Piktuką vaikui įdėti pageidaujamas teigiamas savybes skaitykite straipsnyje „Pilnos kišenės drąsos, batai vikrumo, delnai kruopštumo, burna gerų žodžių, galva gudrumo…”.
P.S.P.S. Apie tai, kaip elgtis kai pikta taip pat skaitykite:
– Ką daryti jei pasitaikė pykčio priepuolis?
– Kaip padėti vaikui kai pasitaiko piktumo ir nesėkmių pilna diena?
[…] tai, kaip elgtis kai pikta taip pat skaitykite: – Kaip padėti vaikui įveikti pyktį? – Kaip padėti vaikui kai pasitaiko piktumo ir nesėkmių pilna […]