Kaip ugdyti vaiko pasitikėjimą savo žinojimu?

Kai būna sunku, kai kamuoja klausimai tokie, kad nei mama, nei tėtis nepadės, kai norisi eiti pas psichologą ar su geru draugu išgerti daug vyno ir ilgai pasikalbėti…yra vienas įdomus tokios situacijos sprendimas.
Trumpai nusakyti reikalo esmę vaikui ir paprašyti jo patarimo. Vaikas švarus nuo visuomenės nuomonių bei normų, jame vis dar gyvas „tiesiog žinojimas” kaip reikia elgtis. Visai gerų ir paprastų didelių problemų sprendimo būdų gausite.

Sako, kad kiekvienas mūsų turime viso prieš tai buvusio pasaulio žinojimą. Sako, kad žmogus yra 80 proc. vandens ir 20 proc. dulkių. Motina besilaukdama suvalgė duonos ir tapo duona naujo žmogaus dalimi. Prieš tai duona rugiu buvo, rugys iš žemės, o žemėje ir vabalas, ir medis, ir kitas žmogus gyveno… Gili tema, bet ne apie tai šiandien. Šiandien apie žinojimą.

Kalbamės su šešiamečiu, dienos įspūdžius aptariam, pasakoja ką naujo, ką įdomaus per dieną sužinojo. O sužinojo, kad juoktis gerai, nes gaminasi daug vitamino C, stiprėja imunitetas ir t.t. Provokuoju, klausiu: „tai reikia visada linksmam būti ir visada sveikas būsi?”. Mąsto. Sako, kad „ne”. Ir aiškina:
– Dar reikia verkti, nes kai būni piktas arba liūdna, arba kas blogo atsitinka reikia širdis, kad išsiplautų. Kaip indus su vandeniu išplaunam taip ir širdį kai verki išplauni nuo blogų dalykų.

Va taip. Žmogus gimdamas žino, kad juoktis ir verkti reikia. Ir žino kam to reikia. Labai daug žmogus tiesiog iš kažkur žino. Deja, augdami kažkur pameta tą žinojimą, kažkur giliai giliai paslepia nuojautą, intuiciją, šeštą jausmą (vadinkit kaip norit) ir gyvena, elgiasi bei jaučiasi taip, kaip tikisi aplinkiniai.

Taip atsiranda kaukės. „Aš” ir „Kitas aš”. Ir galiausiai išaušta diena kai pats nežinai kur tu, o kur tas kažkas… Kur tavo, o kur to kažko norai ir tikslai. Ir visai nebegirdi to tavyje esančio protėvių žinojimo.

Mokydami vaiką spręsti „suaugusiųjų” problemas, įdiegsime jam pasitikėjimo savo žinojimu. Vaikas augs visa širdimi tikėdamas, kad yra pajėgus spręsti problemas, kad žino teisingą atsakymą.

Ir nepamirškite jiems pasakyti Ačiū už sumodeliuotą sprendimą.

Leave a Reply

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai matomas. Privalomi laukai *