Pliažo etiketas.

Vasaros pagaliau sulaukėme ir išpyškėjome prie ežerų ar jūros. Tie, kas dar ne pliaže, tikrai netrukus ten bus. Ta proga kartojamės pliažo etiketą, prisimename kaip dera elgtis, kad ir mūsų pačių, ir aplinkinių nuotaikos būtų puikios.

Diena paplūdimyje tai – tinginystė, atsipalaidavimas, vėjo išpūsta galva… Tačiau neretai tokį puikumą sugadina nenuovokūs ir nesusipratę kaimynai. Būna piliečių, kurie viešą, visiems priklausančią erdvę, švelniai tariant, sumaišo su savo asmenine erdve. Pripažinkite, prigrūstame Palangos pliaže kartais atrodo, jog kone kiekvienas ten gulintis jaučiasi kaip savo asmeniniame kieme prie savo asmeninio namo.

Mes tikime, kad viešose erdvėse „mano laisvė baigiasi ten, kur prasideda kito laisvė”. Esame rašę „Kaip užtikrinti sklandžią vakarienę mieste su vaikais?”, o šiandien rašome apie sklandžią dieną pliaže su vaikais.

Pliažo etiketo ABC, kad ir mūsų, ir kaimynų nuotaika būtų puiki.

1. Pasisveikinimas. Šalia tų žmonių teks praleisti visą dieną, kodėl jos nepradėjus mandagiai ir gerai nusiteikus? Sako – gera pradžia, pusė darbo, o geresnės pradžios už „Laba diena + 🙂 ” nesugalvosi.

2. Rūpestingumas ir paslaugumas. Galima neprašytiems geranoriškai pasisiūlyti žvilgtelėti į kaimynų daiktus, kad jie galėtų visi drauge nusimaudyti. Tokie kaimynai mielai ir Jus išleis visus kartu pasimaudyti ar nufotografuos visą šeimyną. Bent jau mes turime visos šeimos nuotraukų problemą – beveik visuomet kažkuris lieka už kadro 🙁 tad tie kadrai, kai esame visi – ypatingos vertės. O gal kaimynų vaikams susidraugavus ir drauge žaidžiant suaugusieji ramiai pavartys žurnalus?

2. Mano rankšluostis / patiesalas = mano teritorija. Kuo didesnis patiesalas, tuo didesnė teritorija, į kurią negali pretenduoti joks kaimynas. Visas kitas aplink esantis smėlis yra VISŲ. Tad neverta pykti, jei šalia įsikūrė kaimynai ir vaikas neteko didelės asmeninės žaidimų aikštelės arba negalės tyloje sumiegoti pietų miegelio.

3. Įsidėti pakankamai užkandžių ir gėrimų. Kaimynams (o ir mums patiems) bus labai nemalonu, kai kaimynai išsitrauks savuosius, o vaikas rodys pirštu, komentuos, kad nori to ir ano, jei neįsidėsime, neturėsime ką ką jam paduoti ir svetimiems žmonėms nebus kitos išeities kaip dalintis.
Būna ir atvirkščiai – būtent Jums gali tekti vaišinti nesusipratusių kaimynų vaikus. Sunku apsimesti ar nepastebėti kaip svetimi vaikai spokso į Jūsų smaližius patys nieko gardaus neturėdami.
Primename, kad nuolatinis „non stop“ ko nors kramtymas, čiaumojimas, traškinimas ar saulėgrąžų gliaudymas gali iš kantrybės išvesti ir nuotaiką ilgam sugadinti net ir patiems kantriausiems kaimynams. Derėtų tvardytis – ir figūra bus gražesnė ir kaimynai laimingesni 🙂

4. Vaikščioti atsargiai ir lėtai. Smėlis birus reikalas. Tikrai smagu stryktelėti nuo rankšluosčio ir bėgte pasileisti į bangas, bet taip galima tik pustuščiame pliaže. Esant pvz. Palangoje tenka pasistengti judėti lėėėtai, priešingu atveju garantuotai bus apsmėliuoti kažkieno užkandžiai, pribarstyta smėlio į akis, fotoaparatą ir t.t.
Taisyklė lėtai + atsargiai galioja ir: vaikui statant smėlio pilis bei kasant bunkerius (įkurdinti žaisti derėtų per padorų atstumą nuo kaimynų ir nepamiršti priminti per daug nesimojuoti), nupurtant rankšluosčius bei paklotus ir t.t. ir t.t..

5. Kamuoliu žaisti tokiu atstumu nuo žmonių, kad jis jokiu būdu neužkristų jokiai snaudžiančiai tetulei ant nosies ar ant ką tik pyplio pastatytos smėlio pilies ar oro uosto… Visuomet galima pakviesti prisijungti ir kaimynus – žais patys ir negalės pykti dėl triukšmo, juoko spygavimų ar apibarstymo smėliu.

6. Jokiu būdu nesiklausyti muzikos. Visų pirma – nėra geresnės muzikos už vėją ir bangas…ir niekas taip neišvalo galvų nuo kasdienio triukšmo. Antra – pliažas ir taip gana triukšminga vieta, kas valgo, kas bėgioja, kalba, juokiasi, žaidžia ir t.t. Trečia – Jūs nepažįstate savo kaimynų ir Jūsų muzikinis skonis gali kardinaliai skirtis. Jei būtinai norite pasiklausyti muzikos bent jau atsiklauskite ar aplinkiniai tam neprieštarauja. Be to, juk šiais laikais visi turi ausines!

7. Visada prisiminti MANO LAISVĖ BAIGIASI TEN, KUR PRASIDEDA KITO LAISVĖ. Tai reiškia, kad viešoje bendroje vietoje vieno buvimas kiek galima mažiau turi trukdyti kito buvimą.

Kokių Jūs turite pliažo etiketo taisyklių? Dalinkitės savo pastabomis žemiau komentaruose.

8. (Skaitytojo patarimas) Nerūkyti. Jau pripratome nerūkyti kavinėse – ir nieko, visi kažkaip išsiverčia. Pats laikas įprasti nerūkyti pliažuose, miesto aikštėse ir kitose masinio susibūrimo vietose.

9. (Skaitytojo patarimas) Pliažas nėra vaikų WC! Net jei vaikui metai ar dveji niekas nenori iš jo sysiaus smėlio pilies statyti ar po jį braidyti. Taip, taip, valdžia kalta, kad pliažuose nėra tualetų, bet etiketas pirmiausia yra kiekvieno viduje. Nuo savęs dar pridėčiau, kad pernai buvau didžiai nustebusi kai tikrai labai elegantiška moteris į pliažą atėjo su dviem berniukais (kokių 4 ir 6 m.). Kiekvienas turėjo po siusiojimo buteliuką. Girdėjau kaip eidami iš pliažo kalbėjo, kad sustos jų išpilti ir išplauti tualete prie išėjimo iš pliažo. Vat kaip viskas paprasta, tik noro ir vidinės kultūros reikia. Mažyliams, kurie savo gamtinių reikalų dar nekontroliuoja ir nepasisako kada ko nori, derėtų užmauti triusikėlius. Sušlaps triusikėliai, vis geriau nei išsiskės ir ten kur stovi, pvz.: ant kaimynų vaikų grėbliuko ir kastuvėlio balą padarys.

Gražaus Jums laiko ir puikių atostogų!

Leave a Reply

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai matomas. Privalomi laukai *